ACS724LLCTR-50AB-T
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS724LLCTR-50AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±0.8%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS724
Description : SENSOR CURRENT HALL
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)